Pamiętajmy o ochronie wizerunku w sieci
W sieci znajduje się niezliczona ilość zdjęć z różnego rodzaju imprez, spotkań. Fotografie zdobią strony internetowe oraz profile na portalach społecznościowych. Pamiętajmy o ochronie naszego wizerunku w sieci.
Wizerunek chroniony jest zarówno przez przepisy kodeksu cywilnego, jak i przez ustawę o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z przepisami prawa cywilnego, wizerunek zaliczany jest do dóbr osobistych człowieka i zgodnie z art. 23 kodeksu cywilnego podlega ochronie niezależnie od tego, czy w skutek bezprawnego posłużenia się nim doszło do naruszenia innych dóbr osobistych człowieka, takich jak dobre imię czy godność. Ochronę wizerunku gwarantuje także prawo autorskie w art. 81.
Przepisy prawa gwarantują każdemu z nas ochronę wizerunku. Nikt nie może rozpowszechniać wizerunku osoby trzeciej bez jej zgody. Mamy prawo sprzeciwić się każdemu przypadkowi rozpowszechniania naszego wizerunku bez zezwolenia. Zgoda na rozpowszechnianie wizerunku osoby trzeciej musi być jednoznaczna. Zezwolenie na rozpowszechnienie wizerunku musi być wyrażone tak, aby nie było żadnych wątpliwości co do zakresu i treści zgody osoby.
Istnieją tylko dwa przypadki, gdy zgoda osoby nie będzie konieczna:
- rozpowszechnianie wizerunku dotyczy osoby powszechnie znanej, a utrwalenie jej wizerunku wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych,
- rozpowszechnianie wizerunku dotyczy osoby stanowiącej jedynie szczegół całości, takiej jak zgromadzenie, krajobraz czy publiczna impreza.
W każdym innym przypadku musimy uzyskać zgodę na rozpowszechnianie wizerunku osoby trzeciej, i to niezależnie od tego, jakie relacje łączą nas z tą osobą oraz niezależnie od jej wieku.
aspirant sztabowy Edyta Krystkowiak