Aktualności

PODSUMOWANIE FUNKCJONOWANIA KRAJOWEJ MAPY ZAGROŻEŃ BEZPIECZEŃSTWA

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest nowoczesnym interaktywnym narzędziem umożliwiającym społeczeństwu kontakt z Policją za pośrednictwem Internetu. Na podstawie danych zbieranych od początku funkcjonowania mapy tj. od września 2016 roku mieszkańcy województwa lubelskiego potwierdzili, że chcą mieć bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo i chętnie korzystają z tego narzędzia. Zgłosili na mapie łącznie 127 021 zagrożeń bezpieczeństwa. Najczęściej zgłaszali przekraczanie dozwolonej prędkości - 44 023, nieprawidłowe parkowanie - 26 691 oraz spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych - 22 079.

Od początku funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa (KMZB), tj. od września 2016 roku mieszkańcy woj. lubelskiego zgłosili na mapie ponad 127 021 zgłoszeń, z czego 74 469 zgłoszeń zostało potwierdzonych. Zaznaczyć należy, iż każdego dnia liczba nanoszonych zgłoszeń na mapie stale rośnie z uwagi na duże zainteresowanie lokalnej społeczności wskazanym narzędziem. Obecnie użytkownicy KMZB mają możliwość dokonania wyboru zagrożenia jakie chcą nanieść na mapie spośród 27 dostępnych kategorii. Najwięcej zgłoszeń od września 2016 roku do stycznia 2022 roku odnotowano w następujących kategoriach zagrożeń: przekraczanie dozwolonej prędkości – 44 023, nieprawidłowe parkowanie 26 691 oraz spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych – 22 079.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa stanowi istotne narzędzie komunikacji pomiędzy lokalnym społeczeństwem a funkcjonariuszami Policji. Dzięki KMZB, każdy może mieć wpływ na bezpieczeństwo w swojej okolicy. W roku 2021 użytkownicy KMZB nanieśli na mapie 28 162 zgłoszenia z czego 20 526 zgłoszeń zostało potwierdzonych przez funkcjonariuszy Policji co stanowiło 78,1% wszystkich otrzymanych zgłoszeń. W stosunku do roku 2020 odnotowano wzrost aktywności użytkowników KMZB co znajduje odzwierciedlenie w ilości naniesionych na mapie zgłoszeń większej o 4 395 zgłoszeń. Ponadto w stosunku do roku 2020 stwierdzono wzrost potwierdzalności występowania zgłaszanych przez użytkowników zagrożeń o 12,3%.

Dziękujemy za udział w prowadzonych działaniach czynionych na rzecz bezpieczeństwa realizowanych poprzez aktywne korzystanie z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i zachęcamy do dalszego wykorzystywania mapy w celu poprawy bezpieczeństwa w miejscach Państwa zamieszkania.

Należy pamiętać jednocześnie, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie służy do zgłaszania interwencji, lecz do wskazania zagrożeń, które są weryfikowane przez funkcjonariuszy Policji.

 

komisarz Andrzej Fijołek

Powrót na górę strony