Trzech nietrzeźwych kierowców zatrzymanych podczas akcji „TRZEŹWOŚĆ” na terenie powiatu hrubieszowskiego.
Wczoraj podczas akcji „Trzeźwość” prowadzonej na drogach powiatu hrubieszowskiego policjanci zatrzymali trzech nietrzeźwych kierowców, którzy stanowili poważne zagrożenie na drogach. W miejscowości Teratyn 51- letni kierujący Fordem będąc nietrzeźwy prowadził pojazd pomimo dożywotniego zakazu. Na drodze krajowej nr 74 w miejscowości Werbkowice 54-latek mając w organizmie ponad 0,5 promila alkoholu poruszał się koparko-ładowarką. Trzeci nietrzeźwy kierując dostawczym Iveco został zatrzymany w miejscowości Moniatycze.
29 lipca podczas kontroli drogowej prowadzonej w związku z akcją „Trzeźwość” funkcjonariusze hrubieszowskiej policji zatrzymali trzech nietrzeźwych kierujących. Pierwszy z zatrzymanych to 51 -letni mężczyzna, który w miejscowości Teratyn kierując pojazdem marki Ford miał w swoim organizmie ponad promil zawartości alkoholu i dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Mimo to usiadł za kierownicę.
Drugi przypadek dotyczył 54 -letniego operatora koparko-ładowarki, który miał ponad pół promila alkoholu w organizmie. Poruszał się po drodze krajowej nr 74 w miejscowości Werbkowice. Prowadzenie ciężkiego sprzętu w takim stanie jest niezwykle niebezpieczne, zarówno dla operatora, jak i innych uczestników ruchu, szczególnie drogi krajowej, gdzie natężenie ruchu jest wzmożone.
Trzeci kierowca to 31-letnia osoba prowadząca samochód dostawczy marki Iveco z blisko promilem alkoholu we krwi. Prowadzenie pojazdu dostawczego wymaga pełnej koncentracji i odpowiedzialności, a alkohol znacznie obniża zdolności psychofizyczne kierowcy.
Dwóm kierującym zatrzymano prawo jazdy. Teraz kierowcy odpowiedzą przed sądem. Kierujący z dożywotnim zakazem odpowie w warunkach recydywy.
Kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości stanowi poważne naruszenie przepisów prawa. Zgodnie z art. 178a kodeksu karnego, prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem zagrożonym karą grzywny, karą ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do lat 3. W przypadku recydywy, czyli ponownego popełnienia tego samego przestępstwa, kara może być jeszcze surowsza sięgając nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Ponadto obok dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych sąd ma obowiązek orzeczenia środka karnego w postaci świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 10 000 do 60 000 złotych.
Powyższe zdarzenia są kolejnym przykładem na to, jak nieodpowiedzialne zachowanie na drodze może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych. Apelujemy do wszystkich kierowców o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego i unikanie prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu. Akcje takie jak „Trzeźwość”„ mają na celu eliminowanie nietrzeźwych kierowców z dróg i poprawę bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego.
nadkomisarz Elżbieta Błaziak