Aktualności

Przestrzegajmy przepisów

Hrubieszowscy policjanci otrzymali zgłoszenie, że na jednym z miejscowych parkingów kilka pojazdów blokuje wjazd na miejsce dla osób niepełnosprawnych. Przypominamy wszystkim kierującym o bezwzględnym przestrzeganiu przepisów. Za to wykroczenie grozi mandat karny, a kierowcy, którzy nie mając do tego uprawnień pozostawiają samochody na miejscach dla osób niepełnosprawnych muszą się liczyć z możliwością poniesienia opłaty za ewentualne odholowanie pojazdu.

W środę dyżurny hrubieszowskiej komendy otrzymał zgłoszenie od jednego z kierujących, że na miejscowym parkingu kilka samochodów blokuje wjazd na miejsce dla osób niepełnosprawnych. Partol policji pojechał na miejsce. Funkcjonariusze sporządzili niezbędną dokumentację potrzebną do wyjaśnienia sprawy. Przypominamy, że parkowanie na miejscu dla osób niepełnosprawnych zagrożone jest wysoką karą grzywny. To jednak nie wszystko. Kierowcy, którzy nie mając do tego uprawnień pozostawiają samochody na miejscach dla osób niepełnosprawnych muszą się liczyć z możliwością poniesienia opłaty za ewentualne odholowanie pojazdu.

Przypominamy, że na miejscu dla inwalidy mogą parkować osoby posiadające kartę parkingową.

Kartę parkingową wydaje się:

1) osobie niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się;
2) osobie niepełnosprawnej, która nie ukończyła 16 roku życia mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się;
3) placówce zajmującej się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.
4.  Kartę parkingową osobie, o której mowa w ust. 3a pkt 1 i 2, wydaje, za opłatą i po uiszczeniu opłaty ewidencyjnej, przewodniczący powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 511, 1000 i 1076), na podstawie wydanego przez zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności:
1) orzeczenia o niepełnosprawności,
2) orzeczenia o stopniu niepełnosprawności,
3) orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień

- wraz ze wskazaniem, o którym mowa w art. 6b ust. 3 pkt 9 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

5.  Kartę parkingową placówce, o której mowa w ust. 3a pkt 3, wydaje za opłatą i po uiszczeniu opłaty ewidencyjnej, przewodniczący powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności, na podstawie dokumentów przedstawionych przez wnioskodawcę, przy czym na jeden pojazd wykorzystywany do przewozu osób niepełnosprawnych wydaje się jedną kartę.
E.K.

 

Powrót na górę strony